Regulament FEAA Student Games 2019

Fotbal

• Echipele pot fi formate din studenţi sau profesori din cadrul Facultăţii de Economie şi Administrarea Afacerilor, opțional va fi permis un jucător din cadrul Universității Alexandru Ioan Cuza;
  • Echipele vor fi formate din 6 jucători (5+1), iar opţional vor fi permise două rezerve;
  • Schimbările vor putea fi efectuate la fazele fixe sau la pauza meciului, jucătorii putând să înlocuiască sau să fie înlocuiţi ori de câte ori se doreşte pe parcursul meciului;
  • Fiecare echipă are obligaţia de a se prezenta la locul desfăşurării meciului cu cel puţin 15 minute mai devreme;
  • Meciul va dura 40 de minute, acesta având 2 reprize de câte 20 de minute, pauză de 5 minute şi timp de încălzire de 10 minute;
  • Pentru încălcarea regulilor de joc, faulturi sau alte acțiuni ce nu vor fi conforme cu jocul de fotbal, vor fi sancționate cu cartonaș galben sau roșu.
  • Daca un jucator va primi două cartonașe galbene într-un meci, acesta va fi eliminat automat printr-un cartonaș roșu aplicându-se aceleași reguli ca cele ale cartonașului roșu.
  • Daca un jucator va cumula trei cartonașe galbene pe carcursul competiției, acestui i se va suspenda dreptul de joc in urmatorul meci.
  • Primirea cartonaşului roşu în timpul meciului duce la părăsirea terenului de joc de către jucătorul în cauză, echipa fiind nevoită să joace tot restul meciului cu un jucător în minus, acesta fiind suspendat pentru următorul meci pe care echipa sa îl va avea de disputat;
  • Out-ul se va bate doar cu mâna;
  • În caz de egalitate în rundele eliminatorii, fiecare echipă va executa câte 3 lovituri de departajare; în cazul în care egalitatea este menţinută se vor executa lovituri decisive;
  • Meciurile se vor desfăşura pe terenurile din cadrul Facultăţii de Sport şi Educaţie Fizică (corpul D, UAIC);
  • Taxa de înscriere este de 90 de lei/echipă, aceasta putând fi achitată până în data de 3 mai.
  • Toți jucatorii sunt obligati să urmeze indicațiile arbitrului prezent la acel meci.

Volei

• Echipele pot fi formate din studenţi sau profesori din cadrul Facultăţii de Economie şi Administrarea Afacerilor opțional va fi permis un jucător din cadrul Universității Alexandru Ioan Cuza;
  • Echipele vor fi formate din 6 jucători , iar opţional va fi permisă o rezervă;
  • Fiecare echipă are obligaţia de a avea în componenţa sa cel puţin 3 jucători de sex feminin;
  • Schimbările vor putea fi efectuate la fazele fixe sau la pauza meciului, jucătorii putând să înlocuiască sau să fie înlocuiţi de câte ori se doreşte pe parcursul meciului;
  • Sistemul de joc este : cel mai bun din 3;
  • Set-ul este câştigat de echipa care ajunge prima dată la punctul 25; în caz de egalitate la 24, set-ul este câştigat de prima echipă ce ajunge la diferenţă de 2 puncte;
  • În cazul egalităţii între set-uri, cel de-al treilea set va fi câştigat de echipa ce ajunge prima dată la punctul 15; în caz de egalitate la 14, set-ul este câştigat de prima echipă ce ajunge la diferenţă de 2 puncte;
  • Când mingea atinge tuşa, când mingea atinge terenul adversarului, când mingea este atinsă de un jucător de cel puţin două ori sau când mingea este atinsă de cel puţin patru ori de jucătorii unei echipe se acordă punct pentru echipa adversă;
  • Taxa de înscriere este 50 de lei/echipă, aceasta putând fi achitată până în data de 3 mai.

Fotbal tenis:

• Jucătorii pot fi studenţi sau profesori din cadrul Facultăţii de Economie şi Administrarea Afacerilor;
  • Echipele vor fi formate din 2 jucători.
  • Fiecare jucător are obligaţia de a se prezenta la locul desfăşurării meciului cu cel puţin 15 minute mai devreme;
  • Echipa care a câștigat tragerea la sorți are opțiunea de a alege ori partea ori serviciul.
  • Jucătorul poate atinge mingea cu orice parte a corpului cu excepția mâinii si a brațului.
  • Serviciul trebuie sa fie realizat cu piciorul într-un interval de 5 secunde din momentul in care arbitrul da semnalul de începere a jocului.
  • Daca un jucător depășește limita de 5 secunde până ar trebui să servească:
  1. prima întârziere: avertisment
  2. a doua întârziere: pierderea punctului
  • Daca doi jucători adversari ating mingea deasupra fileului in același timp (minge moarta) si balonul iese din terenul de joc, serviciul se repeta.
  • Numărul maxim de atingeri a mingii de jucători înainte ca mingea sa traverseze fileul este de trei ori.
  • Un set este câștigat de echipa care obține primul 11 puncte la o diferență de minimum 2 puncte (ex.11-9). Daca nu exista aceasta diferență, jocul continuă până când se realizează avansul de 2 puncte (12-10, 13-11).
  • Meciul este castigat atunci cand o echipa ajunge la doua seturi castigate,

Tenis de câmp:

• Echipele vor fi formate dintr-un jucător;
  • Meciul se va termina atunci cand o echipa ajunge la doua seturi castigate,
  • Setul este castigat de echipa care castiga prima cele trei game-uri.